Chciałabym dzisiaj zwrócić waszą uwagę na kwestię zainteresowania waszym biustem wśród lekarzy ginekologów. Zatrzymajcie się proszę na chwilę i postarajcie się w myślach odtworzyć przebieg waszej ostatniej wizyty u ginekologa. Czy lekarz bądź lekarka poprosili was o odsłonięcie piersi, czy same się o to upomniałyście?
Niestety, w ogromnej większości wypadków nie zostałyście o to poproszone i same również nie zgłosiłyście takiego zainteresowania. Jak wynika z badań przeprowadzonych parę lat temu przez CBOS oraz danych statystycznych zagregowanych w dwóch województwach ginekolodzy w ogromnej większość przypadków rezygnują z badania naszych piersi. Postępują tak pomimo jednoznacznych zaleceń organizacji medycznych. Lekarze najczęściej argumentują, iż takie badania mają sens tylko w ostatnich dniach miesiączki albo tuż po jej zakończeniu. Takie tłumaczenie nie wyjaśnia jednak rezygnacji z samego obejrzenia biustu. Lekarz powinien zawsze przynajmniej ocenić kształt piersi i brodawek, zabarwienie skóry, sprawdzić czy piersi nie są opuchnięte.
Trudno wytłumaczyć taką postawę lekarzy. Jedyna rada to domagać się przeprowadzenie takiego badania. Stan naszego zdrowia zależy od tak wielu czynników, na które mamy ograniczony wpływ lub nie mamy go wcale, że nie możemy odpuszczać kwestii, które w całości leżą w naszą rękach. Wszystkie powinniśmy tego wymagać od siebie i innych, nawet nieznanych nam kobiet. Informacje w serwisach oceniających lekarzy, w tym oczywiście również lekarzy ginekologów powinny zawsze zawierać informację, czy zainteresował się naszymi piersiami. Czy lekarz/lekarka zrobili to z własnej woli, czy też trzeba było ich o to poprosić.
Taki rodzaj oddolnej, w żaden sposób nie organizowanej presji na pewno przyniósł by skutek. Jestem przekonana, że gdyby wszystkie Polki domagały się badania biustu podczas wizyty u ginekologa oraz dopytywały swoje koleżanki i rodzinę, czy na pewno zostały tak zbadane, liczba zgonów spowodowanych rakiem piersi bardzo szybko uległaby radykalnemu zmniejszeniu. Pomimo bowiem gwałtownego postępu technologicznego, coraz skuteczniejszych terapii i zwiększeniu dostępności do urządzeń obrazujących, w dalszym ciągu najważniejsza jest samoświadomość, oznaczające ciągłe zainteresowanie sprawami naszych piersi. Wszystkie musimy o tym pamiętać. W interesie swoim i swoich bliskich!