logo.fwlogo_whitelogo.fwlogo.fw
0

0,00 zł

PLATFORMA SZKOLENIOWA
  • Adrianna Sobol
  • Współpraca
  • Poradnia psychologiczna
    • Adrianna Sobol
    • Małgorzata Bajko
    • Aleksandra Dryzner
    • Justyna Kurek-Matysiak
    • Maja Czerwińska
    • Katarzyna Wójtowicz
    • Magdalena Kuczmarska
    • Joanna Stępień
    • Małgorzata Awtani
    • Marzena Dzieciątkowska
    • Małgorzata Połowska
    • Beata Bilska
  • Szkolenia
    • Dla firm
    • Dla klientów indywidualnych
    • Dla personelu medycznego
  • Sklep – szkolenia online
  • Psychoonkologia
  • Podcasty
  • Książka
  • Blog
  • Kontakt
✕

Pacjenci onkologiczni w czasie pandemii COVID-19

Opublikowane przez Julia Kowalska on 21 czerwca 2021

Osoby chore na chorobę nowotworową są przyzwyczajone do życia w ciągłym lęku o swoje zdrowie. W czasie pandemii strach przed tym czego może im zabraknąć jest silniejszy niż obawa o własne życie. Boją się o brak możliwości spotkania z lekarzem, o to czy operacja zostanie wykonana w planowanym terminie, czy dostaną zaplanowaną chemioterapię, czy nie zabraknie leków. Emocjonalny wpływ zagrożenia na osobę zależy od jej cech osobowościowych i doświadczeń, warunków społecznych i ekonomicznych, bliskich oraz społeczności w której funkcjonuje.  

Separacja z bliskimi

Chorzy onkologicznie pacjenci przebywający w szpitalach lub na przymusowych kwarantannach bardzo odczuwają brak możliwości spotkania z bliskimi. Szczególnie oczywiście potrzebują tego osoby, których sytuacja zdrowotna uległa pogorszeniu. Niemożność usłyszeniu głosu ukochanej osoby, w sytuacji zagrożenia życia jest doświadczeniem trudnym do wyobrażenia. 

Wykorzystanie technologii

Oczywiście, bardzo pomocne okazują się w tej sytuacji metody komunikacji elektronicznej. W dzisiejszych czasach odizolowany chory może nie tylko rozmawiać przez telefon, ale i patrzeć na tę osobę. Nie zastępuje to oczywiście całkowicie bezpośredniego kontaktu, ale na pewno zmniejsza poczucie oddalenia i samotności. Nawet kilkudziesięciosekundowe polaczenie na Facetimie może mieć zbawienny charakter dla obu stron. Taka droga kontaktu jest bez wątpienia wyzwaniem dla ludzi starszych. Pacjenci przebywający w szpitalach powinni prosić bez poczucia przysparzania dodatkowego kłopotu personel medyczny o pomoc w ułatwieniu takiej drodze kontaktu z krewnymi. Również pracownicy szpitala powinni sami starać się w miarę możliwości oferować pomoc w zorganizowaniu takiego połączenia.  

Kondycja psychiczna

Pacjenci onkologiczni muszą szczególnie dbać o swoją kondycję psychiczną. Zintensyfikowane emocje wprowadzają zawsze w stan głębokiego zaniepokojenia, bezradności i przytłoczenia. Trzeba starać się zrozumieć ten mechanizm i trzymać się w tym trudny okresie kilku podstawowych zasad higieny psychicznej. 

Pokonywanie trudności

W tej trudnej sytuacji, do której nikt z nas nie był przygotowany najprostszym sposobem walki z lękiem i poczuciem bezsilności jest wracanie do sytuacji trudnych z przeszłości. To naprawdę niezawodne narzędzie. Osoby chore na raka mają w pamięci wiele takich osobistych kryzysów:  dzień, kiedy dowiedziały się o chorobie, operacje, chemiroterapie… Ten ciężki bagaż doświadczeń to bardzo duży zasób wewnętrznego wsparcia. Skoro daliście radę wtedy, to podołacie i temu wyzwaniu. Należy również bez wahania korzystać z pomocy osób, które w tych chwilach z przeszłości okazały się najbardziej pomocne.  

Nadmierna ekspozycja na media

Ważnym jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na relacje w mediach. Ograniczyć czas poświęcony na zbieranie informacji i co bardzo ważne, starannie wyselekcjonować i ograniczyć ich źródła. Najlepiej, kiedy będzie to jedna stacja telewizyjna lub strona internetowa. Media w czasie takiego kryzysu działają narkotyk. Uzależniają i degradują stan naszej psychiki.

Dbanie o ciało

Bardzo pomoże zajęcie się swoim ciałem. Niekoniecznie poprzez aktywność fizyczną. Należy po prostu skoncentrować się na sobie: medytować, jeść zdrowe zrównoważone dietetycznie posiłki, jak najwięcej spać. Unikać oczywiście alkoholu i innych substancji uzależniających. 

Rutyna dnia codziennego

Utrzymanie rutyny dnia codziennego, przede wszystkim wykonywanie prostych zadań daje poczucie efektywności, w w konsekwencji ulgę i odprężenie psychiczne: dbanie o porządek w domu, zawsze posłane łóżko, pranie, stały kontakt ze znajomymi. Warto poczytać książkę, obejrzeć komedię, powrócić do starego hobby lub rozejrzeć się za nowym. Należy robić wszystko, co wiąże się z normalnym życiem i sprawia przyjemność. 

Wiara i nadzieja na lepsze jutro

Bardzo ważne jest tzw. pozytywne myślenie i zachowanie poczucia nadziei, wiara w innych,  że robią teraz to co do nich należy w najlepszy możliwy sposób. W kontaktach z personelem medycznym należy okazywać swoje zrozumienie, wsparcie i szacunek do tego co robią. 

Kontakty społeczne

Ważne jest dbanie o utrzymanie stałego kontaktu (wirtualnego)  z innym ludźmi, nie tylko rodziną. W czasie rozmów ze znajomymi należy się starać koncentrować na pozytywnym przekazie. Chorzy na raka, choć nie zdaja sobie z tego najczęściej sprawy są punktem odniesienia dla innych. Ich doświadczenia i siła mogą być źródłem wsparcia nie tylko dla ich bliskich, ale dla ich całego otoczenia. Takie okazywanie wiary i przekazywanie pozytywnych emocji innym bardzo wzmacnia nas wewnętrznie.

Grupy wsparcia

Korzystaj z grup wsparcia organizowanych przez stowarzyszenia pacjenckie. W czasie pandemii wszystkie organizują spotkania w trybie online. Ta nowa okoliczność stworzyła okazję, aby dołączyć do takiej grupy dla osób, które z racji odległości, czy innych ograniczeń nie mogły tego robić wcześniej. Osoby starsze, mające problem z taką drogą komunikacji powinny o tym porozmawiać z organizatorami. Na pewno znajdzie się jakieś rozwiązanie, aby im pomóc. 

Partner
Udostępnij
0
Julia Kowalska

Powiązane wpisy

Blog Zdrowie zaczyna się w głowie/ Martyna MAtyjek/ Aleksandra Matyjek/ Rak trzustki
21 listopada 2024

O leczeniu raka trzustki i mocy wsparcia- opowiada Martyna Matyjek, koordynatorka leczenia chorującej na raka trzustki mamy, Aleksandry Matyjek.


Czytaj dalej
8 lipca 2024

Utrata włosów podczas choroby nowotworowej- Przewodnik po zakupie peruki


Czytaj dalej
12 lutego 2024

O tym, jak przełamywać stereotypy


Czytaj dalej

zdrowiezaczynasięwgłowie.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.

2020-2024. Adrianna Sobol
Polityka prywatności | Regulamin sklepu
PLATFORMA SZKOLENIOWA
0

0,00 zł

✕

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}