Utrata włosów podczas choroby nowotworowej- Przewodnik po zakupie peruki
Jednym z najboleśniejszych skutków ubocznych choroby nowotworowej jest utrata włosów, która zawsze wiąże się z poważnym kryzysem. To drastyczna zmiana, która wywołuje szok, a także dyskomfort fizyczny i psychiczny.
Dyskomfort związany z utratą włosów jest zrozumiały, bo wizerunek jest nieodłączną częścią nas. Często konfrontacja z taką sytuacją to czas pracy nad samoakceptacją, a także nauka koncentracji na innych zasobach, które posiadasz. Przecież utrata włosów nie wpływa na Twoje poczucie humoru, inteligencję i wiele innych zalet. Co więcej, sytuacja kryzysowa, w której się znajdujesz, może spowodować, że odkryjesz w sobie inne wartości, cechy charakteru, o których nigdy wcześniej nie miałeś pojęcia. Pamiętaj, diagnoza i leczenie to tylko etap w Twoim życiu, a utrata włosów to tymczasowy skutek uboczny przyjmowania chemioterapii.
Wiedz, czego się spodziewać:
Pamiętaj, że reakcje na chemioterapię mogą być indywidualne, a skutki uboczne są zależne od jej rodzaju. W związku z tym, zanim zaczniesz zamartwiać się utratą włosów, zbierz informacje na temat proponowanego Ci leczenia.
Zapytaj swojego lekarza onkologa:
- Jaki rodzaj chemioterapii będziesz przyjmować ?
- Jaki będzie wpływ leczenia na utratę włosów ?
- W jakim czasie od przyjęcie leczenia może nastąpić proces utraty włosów ?
Czasem skutkiem ubocznym leczenia nie jest całkowita utrata włosów, tylko utrata ich gęstości bądź przerzedzenie. Dlatego tak ważne jest, aby na każdym etapie budować realny obraz leczenia poprzez zebranie rzetelnych informacji, co w efekcie zminimalizuje negatywne myślenie i pozwoli Ci na odpowiednie przygotowanie się.
Utrata włosów:
Utrata włosów to proces. Do wypadania włosów dochodzi przeważnie między drugim a czwartym tygodniem terapii. Włosy zaczynają stopniowo się kruszyć i zostaje ich coraz więcej pod prysznicem lub na poduszce. Na tym etapie warto podciąć włosy. Jednak gdy intensywność wypadania włosów wzrośnie, nie należy przedłużać tego momentu i najlepiej włosy zgolić. Możesz to zrobić w domu przy pomocy bliskiej osoby, u fryzjera bądź w zakładzie perukarskim.
Czasem osoby w trakcie procesu wypadania włosów zwracają uwagę, że samo ich wypadanie bywa nieprzyjemne, bolesne. Choć decyzja o obcięciu się na łyso nie należy do najłatwiejszych, jej podjęcie często niweluje dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.
Jak kupować perukę?
Niezależnie od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku – jeśli nie wyobrażasz sobie swojego życia bez włosów, odpowiednio wcześniej zadbaj o to, żeby kupić odpowiednią dla siebie perukę. Oto kilka rad, jak to zrobić:
- Znajdź miejsce, w którym poczujesz się bezpieczniei zostaniesz otoczony opieką specjalistów, którzy ułatwią Ci proces wyboru peruki.
- Pamiętaj, że utrata włosów, a w konsekwencji zakup peruki, to duże wyzwanie emocjonalne. Daj sobie czas na oswojenie emocji, wypłakanie się i pożegnanie ze swoimi włosami.
- Do salonu perukarskiego wybierz się z kimś bliskim. Może to być np. przyjaciółka/przyjaciel, mama/tata, siostra/brat, partner/partnerka. Ważne, żeby była to osoba, która nie tylko zaangażuje się w pomoc w dobraniu peruki, ale przede wszystkim osoba, przy której poczujesz się bezpiecznie.
- Nie decyduj pochopnie. Wybierz perukę, w której będziesz czuć się komfortowo. Daj sobie czas i testuj rozmaite opcje. Nie musisz podejmować decyzji podczas pierwszej wizyty w salonie perukarskim.
- Możesz dobrać perukę, która będzie przypominać Twoją dotychczasową fryzurę. Możesz też zupełnie zmienić swój wizerunek. Poszukaj pomysłów, na które nigdy wcześniej nie starczyło ci odwagi.
- W zależności od rodzaju peruki, możesz dokonać zmian w swojej fryzurze. Peruki z włosów syntetycznych mają gotowe uczesania i mogą być podcinane tylko odrobinę. Jednak peruki z włosów naturalnych mogą być strzyżone dowolnie, jednak do długości pozwalającej zakryć bazę.
- Przy zakupie peruki zapytaj sprzedawcy o niezbędne informacje:
- W jaki sposób pielęgnować perukę? Jakie akcesoria dokupić?
- Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji peruki?
- Na co zwrócić uwagę np. jeśli peruka posiada linię rozmytą?
Dodatkowo:
- Oprócz peruki zakup bawełnianą, bezszwową czapeczkę, która może być przydatna w ciepłe dni, gdy będzie Ci zbyt gorąco w peruce lub w chłodne noce, gdy przyda Ci się dodatkowa warstwa ciepła na głowie. Na rynku dostępne są również ocieplacze pod perukę.
- Turbany i chusty są również dobrym pomysłem i świetną alternatywą dla peruk. Wyglądają niezwykle stylowo i są bardzo wygodne.
- Pamiętaj też, że jeśli nie chcesz, nie musisz nosić ani peruki, ani chusty, ani turbanu. Łysa głowa już nikogo nie szokuje i jest naturalną emanacją Twojej siły!