Choroba otyłościowa – co każdy z nas powinien o niej widzieć? | Prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł. Odc. 14
„Regulacja spożycia pokarmów przebiega na wielu poziomach, nie dotyczy tylko mózgu, ale dotyczy także hormonów produkowanych w obrębie przewodu pokarmowego, które o dziwo nie są podrzędne względem naszego mózgu, tylko nadrzędne, czyli to one gdy się wydzielą decydują o tym, jakie będą nasze zachowania dotyczące spożycia pokarmów […]”.
O rewolucji w naukowym rozumieniu i leczeniu choroby otyłościowej oraz o prawach pacjenta z tym schorzeniem rozmawiałam z prof. dr hab. n. med. Mariuszem Wyleżołem – chirurgiem bariatrą, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Ten odcinek jest czwartym z drugiej serii podcastów poświęconych chorobie otyłościowej w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” (www.ootylosci.pl). Seria powstała w ramach współpracy z organizatorem Kampanii – firmą Novo Nordisk.
Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Otyłości zarekomendowane przez Światową Federację Otyłości to „Let´s talk about obesity. Changing perspectives”. Zachęca ono do inicjowania i otwarcia się na dialog o otyłości. Dzięki rozmowie możemy poznać inną perspektywę patrzenia na ten sam problem.
Słuchaj także na Spotify: