logo.fwlogo_whitelogo.fwlogo.fw
0

0,00 zł

PLATFORMA SZKOLENIOWA
  • Adrianna Sobol
  • Współpraca
  • Poradnia psychologiczna
    • Adrianna Sobol
    • Małgorzata Bajko
    • Aleksandra Dryzner
    • Justyna Kurek-Matysiak
    • Maja Czerwińska
    • Katarzyna Wójtowicz
    • Magdalena Kuczmarska
    • Joanna Stępień
    • Małgorzata Awtani
    • Marzena Dzieciątkowska
    • Małgorzata Połowska
    • Beata Bilska
  • Szkolenia
    • Dla firm
    • Dla klientów indywidualnych
    • Dla personelu medycznego
  • Sklep – szkolenia online
  • Psychoonkologia
  • Podcasty
  • Książka
  • Blog
  • Kontakt
✕

Depresja sezonowa

Opublikowane przez Andrzej Sobol on 9 listopada 2021

Dla wielu osób przełom jesieni i zimy to początek tak zwanej depresji sezonowej objawiający się obniżonym nastrojem i brakiem energii. Dni robią się coraz krótsze, większość z nich spędzamy w pracy bądź szkole lub uczelni, a co za tym idzie wychodzimy z domu, gdy wciąż jest ciemno a wracamy już po zmroku. Do tego dochodzi niezadowalająca pogoda, spadek temperatury i poczucie, że będzie to trwać aż do wiosny. Jak się nie smucić? O ile nie mamy w planach przeprowadzki w niższe szerokości geograficzne, musimy wypracować mechanizm radzenia sobie z tymi okolicznościami i powoli nauczyć się korzystać z jesienno-zimowych dni, pomimo niesprzyjającej aury.

Depresja sezonowa i depresja kliniczna 

Przede wszystkim, nie mylmy powyższych pojęć i nauczmy się je rozróżniać. Depresja kliniczna to najczęściej występujące zaburzenie psychiczne, wymagające pomocy psychologa oraz psychiatry. Jej objawy, takie jak obniżony nastrój, poczucie, że nic nie sprawia nam w życiu radości, problemy z apetytem, trudności z koncentracją czy zaburzenia snu, muszą utrzymywać się przez minimum dwa tygodnie abyśmy mogli mówić o depresji. Nie są one powiązane z konkretną porą roku.

Depresja sezonowa (choroba afektywna sezonowa; ang. affective seasonal depression lub SAD) jest ściśle związana z porą roku (u większości ludzi jest to jesień i zima), kiedy możemy zaobserwować u siebie objawy depresji, których zazwyczaj nie doświadczamy podczas innych części roku. Tak samo jak w przypadku depresji klinicznej, muszą trwać one minimum dwa tygodnie, aby nazwać je objawami choroby afektywnej sezonowej. W samych Stanach Zjednoczonych na depresję sezonową cierpi 11 milionów ludzi każdego roku.

Przyczyny depresji sezonowej 

Jednoznaczne przyczyny tego zjawiska nie są w pełni znane, uważa się że za sezonową depresją stoi najprawdopodobniej niedobór światła słonecznego. Zimą kąt padania promieni słonecznych w umiarkowanych szerokościach geograficznych 

(a w takich leży np. Polska) nie jest wystarczająco duży aby ludzki organizm wytworzył odpowiednią ilość witaminy D, której produkcja uzależniona jest od obecności światła słonecznego). Jako, że witamina D jest niezbędna do wchłaniania fosforanów i wapnia, jej niesie ze sobą zwiększoną łamliwość kości. Ponadto, witamina D pomaga w stabilizacji i poprawie nastroju, dzięki czemu jest zalecana szczególnie osobom chorującym na depresję. Niestety, bardzo dużo ludzi cierpi z powodu niedoboru witaminy D (głównie D3 i D5), często nie są tego świadomi a wystarczy podstawowa morfologia aby to sprawdzić. W okresie zimowym, oprócz prawidłowej diety, niezbędna jest suplementacja, w przedziale między 800 a 2000 IU dziennie (zależnie od wieku i stanu zdrowia), najlepiej do posiłku bogatego w (zdrowe) tłuszcze. 

Sen zimowy 

Ponadto, historycznie rzecz biorąc ludzki organizm zawsze kojarzył okres zimy ze wzmożonymi trudnościami w celu przeżycia: niska temperatura, potrzeba ogrzania się, znalezienia pożywienia i schronienia… Metabolizm zwalniał, człowiek wpadał w senny letarg i maksymalnie ograniczał stopień aktywności życiowej. To, że dzisiejsze czasy wymagają całorocznego działania na najwyższych obrotach, nie znaczy że ludzkie ciało w pełni się do tego przystosowało. 

Sposoby, aby przetrwać do wiosny

Jeżeli rok za rokiem cierpimy na depresję sezonową, powinniśmy skonsultować się z psychologiem czy aby na pewno nasze zaburzenie nie wymaga specjalistycznej pomocy. Mimo tego, warto wdrożyć kilka rozwiązań aby oddalić od siebie jesienno-zimową chandrę na tyle, na ile to możliwe. Oto kilka z nich:

  • Zadbaj o regularne pory snu i jego odpowiednią ilość – aby mieć energię na krótki, zimowy dzień oraz utrzymać prawidłowy poziom wydzielania hormonów do krwi. Nie przesypiaj jednak całych dni, gdyż będzie mieć to negatywny wpływ na twoje samopoczucie. Śpij w naturalnych tkaninach, w pomieszczeniu o temperaturze ok. 18 stopni i na godzinę przed spaniem unikaj źródeł niebieskiego światła (tj. telefonu, komputera, telewizora) – mózg odbiera to jako sygnał do pracy i nie pozwala ci na odpoczynek.
  • Jedz minimum pół kilograma warzyw dziennie – źródło niezbędnych witamin i aminokwasów; wpłynie pozytywnie na samopoczucie i florę bakteryjną jelit (która bezpośrednio powiązana jest z działaniem mózgowia – innymi słowami wpływa na nasz stan psychiczny). Bądźmy rozsądni w jedzeniowych wyborach, organizm zimą nie będzie zachwycony zimną sałatką ze szpinakiem, ale uszczęśliwi go na przykład gorąca zupa krem z soczewicy. 
  • Nie rezygnuj z ruchu – wszyscy to wiemy, jednak znana jest nam też niechęć do sportu gdy za oknem śnieg i deszcz. Nie musisz od razu iść biegać lub zapisywać się na siłownię. Wystarczą dłuższe spacery bądź krótkie treningi w domu (taniec do aktualnej ulubionej piosenki też się zalicza!). Tak długo jak sprawia ci to radość i redukuje stres, nawet niewielka aktywność sportowa spełnia swoje zadanie. 
  • Dbaj o życie towarzyskie – przebywanie w gronie zaufanych osób pobudza produkcję endorfin 
  • Zapisuj małe przyjemności w kalendarzu, których możesz wyczekiwać w chwilach gorszego samopoczucia 
  • Wykorzystaj długie wieczory na książkę (niech będzie to lekka lektura jeżeli nie czujesz się na siłach!), nowe hobby, rozmowę (nawet telefoniczną) z przyjacielem/przyjaciółką.
  • Przede wszystkim, pamiętaj że depresja sezonowa nie dotyczy tylko ciebie i że zawsze istnieje możliwość poproszenia o wsparcie, jeżeli czujesz że przybiera ona zbyt przytłaczający charakter. 
Udostępnij
3
Andrzej Sobol

Powiązane wpisy

Blog Zdrowie zaczyna się w głowie/ Martyna MAtyjek/ Aleksandra Matyjek/ Rak trzustki
21 listopada 2024

O leczeniu raka trzustki i mocy wsparcia- opowiada Martyna Matyjek, koordynatorka leczenia chorującej na raka trzustki mamy, Aleksandry Matyjek.


Czytaj dalej
8 lipca 2024

Utrata włosów podczas choroby nowotworowej- Przewodnik po zakupie peruki


Czytaj dalej
12 lutego 2024

O tym, jak przełamywać stereotypy


Czytaj dalej

zdrowiezaczynasięwgłowie.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.

2020-2024. Adrianna Sobol
Polityka prywatności | Regulamin sklepu
PLATFORMA SZKOLENIOWA
0

0,00 zł

✕

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}