logo.fwlogo_whitelogo.fwlogo.fw
  • Start
  • Adrianna
  • Blog
  • Książka “Oswoić raka”
  • Umów wizytę
    • Adrianna Sobol
    • Małgorzata Bajko
    • Aleksandra Dryzner
    • Anna Drozd
    • Justyna Kurek-Matysiak
    • Julia Kowalska
    • Agata Nowakowska-Pawełek
    • Maja Czerwińska
  • Szkolenia
    • Szkolenia indywidualne
      • Rak i co dalej?
      • Profilaktyka onkologiczna
      • Mindfulness od podstaw – techniki redukcji stresu
      • W trosce o chorego pracownika
      • Jak być dobrym wsparciem w obliczu choroby nowotworowej?
    • Szkolenia dla firm
      • W trosce o chorego pracownika – jak być dobrym wsparciem?
      • Profilaktyka onkologiczna
      • Zdrowie zaczyna się w głowie
      • Zespół wtórnego stresu pourazowego
      • Komunikacja personelu medycznego z pacjentem onkologicznym
  • Sklep
  • Kontakt
0

0,00 zł

PLATFORMA SZKOLENIOWA
✕

Dlaczego zdrowie zaczyna się w głowie?

Opublikowane przez Adrianna Sobol on 9 października 2021

Jak sugeruje tytuł bloga, za nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne w znacznej mierze odpowiada stan naszego umysłu oraz usposobienie. To, w jaki sposób podchodzimy do sytuacji będących stresorami jest bardziej istotne niż owe sytuacje same w sobie. 

Hormony i emocje

W życiu codziennym spotykamy się bezpośrednio, często nieświadomie, z potwierdzeniami tezy mówiącej, że zdrowie zaczyna się w głowie. Każdemu z nas zdarzyło się czuć stres bądź niepokój, mimo że teoretycznie nic nam w danym momencie nie zagrażało. Logicznie rzecz biorąc, to nie sytuacja sama w sobie powoduje uwolnienie hormonów regulujących nasze reakcje emocjonalne (kortyzolu, adrenaliny czy endorfin i oksytocyny), ale to z czym nasz mózg dane wydarzenie łączy i jaką reakcję podpowiada ciału. Nie ma emocji bez hormonu, ani hormonu bez emocji. Nasza głowa wprawia w ruch błędne koło myśli (ang. overthinking – nadmierne analizowanie wydarzeń i tworzenie nieracjonalnych scenariuszy), wraz z którym następuje wyrzut odpowiednich substancji biochemicznych – tych o działaniu ”pozytywnym” (zwanych potocznie hormonami szczęścia) lub ”negatywnym” (kojarzonego ze stresem kortyzolu czy adrenaliny). W przypadku ich działania nie możemy jednak dychotomizować na te o działaniu pozytywnym i negatywnym. Każda z reakcji pełni odpowiednią rolę adaptacyjną, która pomaga w procesie samoregulacji emocjonalnej. 

Terapia poznawczo-behawioralna 

Na podobnej tezie opiera się także powszechnie znany nurt terapeutyczny – CBT (terapia poznawczo-behawioralna).  Zakłada on, że nasze myśli, emocje i zachowania są współzależne i modyfikując jedną składową, pozostałe również ulegną zmianie. Można zatem wyciągnąć wniosek, że pracując nad naszą głową: myślami, uczuciami, tym jak reagujemy na stresory lub jak postrzegamy otaczającą rzeczywistość, mamy aktywny udział w formowaniu naszego stanu zdrowia. Analogicznie, praktykowanie uważnego analizowania sytuacji, wyciągania konstruktywnych wniosków i pokładania zaufania w naszej sprawczości, będą skutkować coraz lepszym samopoczuciem. W przypadku chorób somatycznych i chorób przewlekłych (w tym onkologicznych) przeniesie się to na pośrednią poprawę stanu zdrowia, czy też podniesienie motywacji, której często brakuje w procesie leczenia.

Zdrowie psychiczne a zdrowie somatyczne

Teza, iż zdrowie zaczyna się w głowie, jest także stosowana podczas leczenia dolegliwości takich jak depresja, nerwica czy zaburzenia odżywiania. Poprzez pracę z pacjentem polegającą na rozpoznawaniu, analizowaniu i budowaniu nowych łańcuchów myślowych, możliwe jest poradzenie sobie z negatywnym natłokiem myśli towarzyszących codzienności pacjenta. Nie zawsze mamy wpływ na to, co nas spotyka, jednak reakcja i to na ile nas to zezłości, zasmuci czy podłamie – zależy od nas. Przede wszystkim, należy pamiętać o nierozerwalnej zależności ciała i umysłu: nasze myśli nie tylko kreują naszą rzeczywistość, ale i wywołują analogiczną reakcję naszego organizmu. Wiadomo, że przy chorobach przewlekłych bardzo ciężko jest zachować pozytywne nastawienie i zapanować nad projekcją negatywnych scenariuszy. Warto jednak skupić się na jednej powracającej myśli i spróbować wypracować racjonalny mechanizm, aby sobie z nią radzić: kiedy się pojawia, co ją wywołuje, czy jest czymś konkretnym uzasadniona, jak najlepiej możemy na nią odpowiedzieć? Nasza rzeczywistość to synteza i projekcja naszych myśli, co może być zarówno wspaniałe jak i przerażające. Świadoma praca nad naszymi myślami I przekonaniami służyła naszemu zdrowiu, zamiast szkodzić. Dbanie o samoregulację emocjonalną to nie tylko metoda profilaktyki zdrowia psychicznego, ale również somatycznego.

Udostępnij
2
Adrianna Sobol
Na co dzień pracuje z pacjentami przewlekle chorymi, ich opiekunami, współpracownikami oraz personelem medycznym. Popularyzuje wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej, tworzenia przyjaznych warunków pracy dla osób przewlekle chorych, wsparcia ich bliskich oraz komunikacji lekarza z pacjentem.

Powiązane wpisy

6 stycznia 2023

To światełko na końcu tunelu, to badanie kolonoskopowe, które powinieneś zrobić!


Czytaj dalej
28 października 2022

Czy środki chemiczne prostujące włosy mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka macicy?


Czytaj dalej
2 września 2022

Czy aktywnością fizyczną można obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci?


Czytaj dalej

logo_white
zdrowiezaczynasięwgłowie.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.

2020-2022. Adrianna Sobol
Polityka prywatności | Regulamin sklepu
PLATFORMA SZKOLENIOWA
0

0,00 zł

✕

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}