logo.fwlogo_whitelogo.fwlogo.fw
0

0,00 zł

PLATFORMA SZKOLENIOWA
  • Adrianna Sobol
  • Współpraca
  • Poradnia psychologiczna
    • Adrianna Sobol
    • Małgorzata Bajko
    • Aleksandra Dryzner
    • Justyna Kurek-Matysiak
    • Maja Czerwińska
    • Katarzyna Wójtowicz
    • Magdalena Kuczmarska
    • Joanna Stępień
    • Małgorzata Awtani
    • Marzena Dzieciątkowska
    • Małgorzata Połowska
    • Beata Bilska
  • Szkolenia
    • Dla firm
    • Dla klientów indywidualnych
    • Dla personelu medycznego
  • Sklep – szkolenia online
  • Psychoonkologia
  • Podcasty
  • Książka
  • Blog
  • Kontakt
✕

Kiedy mniej znaczy więcej – tomografia niskoemisyjna

Opublikowane przez Adrianna Sobol on 4 września 2023

Alex Pirszel, Filip Chyliński, Oliwia Kaczmarska, Zuzanna Nowicka, Paulina Kowalczyk 

Daj sobie szansę!

Zapewne wiesz, że zbyt częste korzystanie z tomografii, może być szkodliwe dla zdrowia. Jednak możesz nie wiedzieć, że nie każdy jej rodzaj stwarza takie ryzyko. Wraz z wprowadzeniem tomografii niskoemisyjnej, pojawiła się możliwość regularnego badania dróg oddechowych. Co więcej, jeszcze w tym roku możesz ją wykonać w ramach NFZ!

Czym jest tomografia niskoemisyjna (niskodawkowa)

Zarówno klasyczna, jak i niskodawkowa tomografia komputerowa, polega na wykonaniu serii zdjęć. Powstają one dzięki działaniu promieniowania rentgenowskiego emitowanego przez obracającą się wokół pacjenta lampę. Jedyną różnicą między tymi badaniami jest oddziaływanie niższej dawki promieniowania podczas tomografii niskodawkowej, a zatem mniejsza jest jej szkodliwość. Badanie jest bezbolesne, wymaga od pacjenta jedynie leżenia nieruchomo wewnątrz aparatu, a sam czas badania zazwyczaj nie przekracza kilkunastu minut! 

Jak często można zrobić taką tomografię?

Badanie należy wykonywać tak często, jak zaleci lekarz. Do jego wykonania konieczne jest posiadanie skierowania, które możemy otrzymać od naszego lekarza rodzinnego. 

Po co i dla kogo?

Rak płuc jest trudny w rozpoznaniu. Dlaczego? Ponieważ nie daje specyficznych objawów. Szczególnie w początkowych etapach, a jak wiemy im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większa szansa na szybkie jego pokonanie. Niestety zaledwie 20% rozpoznań stawianych jest we wczesnym stadium choroby. 

Z pomocą jednak przychodzi niskoemisyjna tomografia, którą wykorzystuje się przy ich diagnozowaniu, a ze względu na niską ilość promieniowania jest bardzo bezpieczna.

Dokładność badania

W Niskoemisyjnej tomografii wykorzystuje się niższą dawkę promieniowania niż w innych przypadkach. W związku z tym, jaki właściwie jest cel takiego badania? Bardzo prosty, otóż w ten sposób uzyskuje się dokładny obraz tkanek miękkich i kości w klatce piersiowej. Pozwala to na lepsze wykrycie mniejszych zmian niż chociażby w przypadku RTG klatki piersiowej.

Wskazania do wykonania badania

Pamiętaj o tym, że regularne badania są dla wszystkich. Co najmniej 10% osób chorujących na raka płuc nie pali papierosów. Poza nowotworami, warto pamiętać o zmianach, które mogą wynikać z alergii, infekcji, marskości płuc czy rozedmy. Samo przebycie covid’u jest objęte ryzykiem powstania zmian, które mogą na prześwietleniu wyglądać podobnie do zmian nowotworowych. Wszelkie nieprawidłowości w oddychaniu zasługują na Twoje zainteresowanie – wczesna diagnoza zwiększa Twoje szanse na skuteczne leczenie i może oszczędzić Ci przykrości. Dzięki tomografii niskodawkowej możesz nie tylko dokładnie się zbadać, ale jeśli wystąpi taka potrzeba — monitorować postępy w leczeniu.

W kontekście nowotworów dróg oddechowych, tomografia niskodawkowa jest wyjątkowo istotnym badaniem przesiewowym. Najbardziej znanymi wskazaniami do wykonania jej są oczywiście obciążenia genetyczne i palenie papierosów, ale nie tylko! Warto pamiętać o tym, że wiele osób nieświadomie żyje w środowisku, w którym powietrze jest mocno zanieczyszczone, albo w ich pracy znajdują się czynniki rakotwórcze. Jednak to wszystko to dodatkowe czynniki ryzyka — pamiętaj o tym, że niestety nowotwory mogą występować samoistnie.

Ile to kosztuje?

Jeżeli chcesz wykonać takie badanie na żądanie – możesz to zrobić. Niskodawkowa tomografia różni się od zwykłej możliwościami, ale nie ceną, która jest podobna dla obu badań – w cennikach klinik można znaleźć tę usługę już za 350 zł. Jest to koszt porównywalny do sześciu paczek pampersów, albo dwóch rodzinnych zamówień w chińskiej restauracji. 

W 2023 jeszcze refundowana!

Jeżeli spełniasz kryteria wymienione poniżej – nie czekaj i zapisz się! Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych oferuje refundację niskodawkowej tomografii komputerowej w ramach „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.

Refundacja jest dostępna dla osób:

  • w wieku między 50 a 70 rokiem życia
  • które odbyły 20 paczko-lat (jedna paczka dziennie palona przez rok jest 1 paczko-rokiem, a 2 paczki dziennie przez rok przeliczymy na 2 paczko-lata)
  • zamieszkałych w regionie objętym programem
  • eksponowanych w przeszłości na czynniki rakotwórcze (m.in.: arszenik, uran, azbest, produkty przemiany węgla kamiennego, beryl)

Warto sprawdzić jej dostępność w swoim regionie. W niektórych województwach zapisy już zostały zakończone, ale większość dotychczas dostępnych lokalizacji będzie przyjmowała nowych pacjentów do września tego roku, a niektóre nawet do listopada! Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: www.pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-raka-pluca

Nie zwlekaj, to odpowiedni czas. 

Piśmiennictwo

https://www.zwrotnikraka.pl/ogolnopolski-program-wczesnego-wykrywania-raka-pluca/

https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/wczesne-wykrywanie-raka-pluc

https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-badan-w-kierunku-wykrywania-raka-pluca

https://scholar.googleusercontent.com/scholar?q=cache:vVFzTDr9_88J:scholar.google.com/+niskodawkowa+tomografia+komputerowa&hl=pl&as_sdt=0,5

https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/57066811/2008_-_Tomografia-libre.pdf?1532502038=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DTomografia_komputerowa.pdf&Expires=1691858694&Signature=c0btDfOWTERE1sfc1uk2HiRFsIc6uo~AFNE68Q-wRP4w44LmOIpXgBP0TTThdWkSLw5KhmxKNwM0ucqE35aguPwpi-oIKqpzug4404GaW5ifVX0Rtbj-mRdpP0DdJNIaIAqeh7-oGvwrBWEoeyNjzVnVU-3oTbBGrWcoPAEaLqPUYZZeGP~BezZeyVuDnFkBMMKjZpWZahrtFnhAW~8y24dJOEWiocl34~8aENnnVT0NammnxlljxTgh2pCdpo5nOxFsTUgZYs7Abs5CNo32ON1Q8drzzMnv18ftw5A0NcGWPZOPLNgcuKBECmarlBhiTim5E~3G5ZrUXyZZCHwfNA__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

https://affidea.pl/alternatywa-dla-rtg-klatki-piersiowej/

https://www.medme.pl/artykuly/tomografia-pluc-wyniki-i-cena-jak-sie-przygotowac,98438.html

https://www.zwrotnikraka.pl/test-oncolung-dx-pluca-diagnostyka-nowotworu/

Udostępnij
2
Adrianna Sobol
Na co dzień pracuje z pacjentami przewlekle chorymi, ich opiekunami, współpracownikami oraz personelem medycznym. Popularyzuje wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej, tworzenia przyjaznych warunków pracy dla osób przewlekle chorych, wsparcia ich bliskich oraz komunikacji lekarza z pacjentem.

Powiązane wpisy

Blog Zdrowie zaczyna się w głowie/ Martyna MAtyjek/ Aleksandra Matyjek/ Rak trzustki
21 listopada 2024

O leczeniu raka trzustki i mocy wsparcia- opowiada Martyna Matyjek, koordynatorka leczenia chorującej na raka trzustki mamy, Aleksandry Matyjek.


Czytaj dalej
8 lipca 2024

Utrata włosów podczas choroby nowotworowej- Przewodnik po zakupie peruki


Czytaj dalej
12 lutego 2024

O tym, jak przełamywać stereotypy


Czytaj dalej

zdrowiezaczynasięwgłowie.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.

2020-2024. Adrianna Sobol
Polityka prywatności | Regulamin sklepu
PLATFORMA SZKOLENIOWA
0

0,00 zł

✕

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}