Praktyczne porady dla pacjentów chorych przewlekle w obliczu COVID-19
Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem. Oto kilka wskazówek:
- Stosuj się do zaleceń. Nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu, bo od dawna stosujesz się do wskazań lekarzy i rozumiesz ich wagę.
- Spędzaj czas z domownikami. Nie unikaj kontaktów z najbliższymi ludźmi. To wyjątkowa okazja do pogłębiania lub odbudowania i relacji rodzinnych. Ofiarowanie bliskiej osobie czasu i uwagi bardzo wzmacnia naszą własną psychikę.
- Utrzymuj stały kontakt z bliskimi, nawet jeżeli jesteś w przymusowej izolacji. Jeżeli to tylko możliwe wykorzystuj narzędzia komunikacji elektronicznej, które pozwolą Ci nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć bliskie osoby. Ich obraz daje dużo większe poczucie bliskości niż zwykła rozmowa telefoniczna.
- Zachowaj poczucie nadziei i pozytywne myślenie.
- Nie na wszystko masz wpływ. Skoncentruj się tylko na tym co jest tu i teraz. Nikt nie wie, co zdarzy się jutro. Skup się na sprawach, które zależą od Ciebie, w czym możesz pomóc sobie i innym.
- Wyraź swoje emocje. Lęk, złość, smutek czy niepokój są naturalną reakcją emocjonalną na zaistniałą sytuację. Nie trzymaj ich w sobie, pozwól na ich ujście. Płacz, jeżeli chcesz płakać, krzycz, jeżeli tego potrzebujesz. To zawsze przynosi ulgę.
- W chwilach głębokiego kryzysu szukaj siły w przeszłości. Każdy ma w swoim bagażu doświadczeń trudne, traumatyczne wyzwania. Mogło to być rozstanie z bliska osobą, utrata pracy, czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Ten ciężki bagaż to bardzo duży zasób wewnętrznego wsparcia. Skoro daliście radę wtedy, to podołacie i temu wyzwaniu. Powrót myślami do tych zdarzeń to niewyczerpane źródło siły. Spróbuj skorzystać ze wsparcia tych samych ludzi, którzy okazali się pomocni wtedy. Powiedz im otarcie, że ich znowu potrzebujesz.
- Unikaj nadmiernej eskpozycji na relacje mediów. Media w czasie takiego kryzysu działają narkotyk. Uzależniają i degradują stan naszej psychiki. Ogranicz do niezbędnego minimum oglądanie relacji telewizyjnych i przeglądanie stron internetowych, informujących o pandemii i jej skutkach. Wybierz jedno źródło, z którego będziesz w kontrolowany sposób czerpać wiedzę o sytuacji i obowiązujących regulacjach.
- Zajmij się swoim ciałem. Weź teraz głęboki oddech, rozciągnij się. Staraj się jeść zdrowe, zrównoważone dietetycznie posiłki. Ćwicz regularnie. Medytuj. Znajdź czas na odpoczynek. Jak najwięcej śpij. Unikaj alkoholu i substancji uzależniających.
- Bądź cały czas w kontakcie z innymi ludźmi w sieci. Każda rozmowa pomaga. Utrzymuj wirtualny kontakt z przyjaciółmi lub bardziej odległymi członkami społeczności do której należysz. W czasie rozmów koncentruj się na pozytywnym przekazie. Twoje doświadczenia w zmaganiu z chorobą mogą być źródłem wsparcia dla otoczenia. Okazywanie wiary i przekazywanie pozytywnych emocji innym bardzo wzmacnia nas wewnętrznie.
- Utrzymuj rutynę dnia codziennego. Zrób plan dnia. Wykonywanie prostych zadań daje poczucie efektywności i w konsekwencji ulgę i odprężenie psychiczne. Dbanie o porządek w domu, zawsze posłane łóżko, pranie, stały kontakt ze znajomymi buduje świadomość sprawczości i poczucie efektywności.
- Nigdy nie rezygnuj z czasu na relaks. Przeczytaj książkę, obejrzyj jeszcze raz ulubioną komedię, powrócić do starego hobby lub rozejrzeć się za nowym. Należy robić wszystko, co sprawia nam przyjemność.
- Korzystaj z grup wsparcia. W czasie pandemii wszystkie stowarzyszenia pacjenckie organizują spotkania w trybie online. Ta nowa okoliczność pozwala dołączyć do takiej każdej grupy. Osoby starsze, mające problem z taką drogą komunikacji powinny otwarcie prosić o pomoc w kontakcie.
- Skorzystaj z pomocy psychologa. Zdecydowana większość terapeutów jest dostępna on-line. Poproś o pomoc, jeżeli nie potrafisz korzystać z komunikacji video.
- Kontroluj dostępność leków, które posiadasz w apteczce. Korzystaj z e-recepty.