logo.fwlogo_whitelogo.fwlogo.fw
0

0,00 zł

PLATFORMA SZKOLENIOWA
  • Adrianna Sobol
  • Współpraca
  • Poradnia psychologiczna
    • Adrianna Sobol
    • Małgorzata Bajko
    • Aleksandra Dryzner
    • Justyna Kurek-Matysiak
    • Maja Czerwińska
    • Katarzyna Wójtowicz
    • Magdalena Kuczmarska
    • Joanna Stępień
    • Małgorzata Awtani
    • Marzena Dzieciątkowska
    • Małgorzata Połowska
    • Beata Bilska
  • Szkolenia
    • Dla firm
    • Dla klientów indywidualnych
    • Dla personelu medycznego
  • Sklep – szkolenia online
  • Psychoonkologia
  • Podcasty
  • Książka
  • Blog
  • Kontakt
✕

Seksualność w obliczu raka piersi

Opublikowane przez Adrianna Sobol on 7 maja 2021

Pacjentki chore na raka piersi rzadko decydują się otwarcie rozmawiać nawet z najbliższymi osobami na temat ich życia seksualnego i rozrodczości. Temat nie jest łatwy również dla lekarzy, którzy mogliby być podstawowym źródłem wsparcia dla chorej kobiety. Wynika to w dużej części z tego, że do niedawna nie poświęcano temu problemowi wystarczająco dużo uwagi i nie prowadzono badań nad seksualnością w czasie choroby nowotworowej piersi. Było to związane z innym, „starym” myśleniem o tej chorobie. Pierwszorzędnym celem było uratowanie życia pacjentki i jego jakość schodziła na dalszy plan. Ogromny postęp w medycynie zmienił to podejście. Zadaniem służby zdrowia nie jest już tylko podwyższenia stopnia skuteczności terapii, ale również pomoc pacjentce w powrocie do jakości życia sprzed choroby.  

Mastektomia a seksualność

Najbardziej odczuwalny wpływ na poziom pewności siebie pacjentki i w konsekwencji na jej życie seksualne ma zabieg mastektomii. W opinii społecznej piersi są jednymi z głównych atrybutów kobiecości i macierzyństwa. Po ich usunięciu pacjentki często zmagają się z uczuciem wstydu, nie tylko przed partnerem, ale także przed rodziną i środowiskiem (szczególnie w małych społecznościach, gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą). Bardzo często te obawy wywołujące skrępowanie nie mają uzasadnienia. Jak wskazują badania partnerzy w dużej części nie odczuwają obniżenia zainteresowania kobietą, a ich poczucie satysfakcji ze współżycia jest takie samo jak przed zabiegiem. Bardzo wiele w postrzeganiu samej siebie zmienia zabieg rekonstrukcji piersi wykonywany coraz częściej jednocześnie z ich usunięciem. Rekonstrukcja, niezależnie kiedy wykonana, pozwala kobietom bardzo szybko wrócić do poczucia pewności siebie sprzed operacji.

Podłoże problemu

Odzyskanie radości z seksu po doświadczeniu, jakim jest rak, może napotkać kilka przeszkód wynikających zarówno z problemów emocjonalnych, jak i fizycznych (kłopoty z odczuwaniem podniecenia, ból przy stosunku lub niezdolność odczuwania orgazmu, spadek libido, suchość pochwy). Kobiety chore na  raka piersi bardzo często zmagają się ze stanami lękowymi, depresją lub z innymi dolegliwościami psychicznymi właściwymi dla Zespołu Stresu Pourazowego.  Negatywny wpływ na jakość życia seksualnego mają zarówno te zaburzenia, jak i skutki uboczne działania leków przeciwdepresyjnych.

Jak sobie pomóc?

Dysfunkcje psychiczne związane z chorobą mogą mieć poważny wpływ na życie seksualne nawet wiele lat po zakończeniu terapii, choć niewątpliwie ich nasilenie z czasem zmniejsza się. Kobietom młodym paradoksalnie, odzyskanie pełnej radości z współżycia może zajmować więcej czasu, ale wynika to przede wszystkim z ich skłonności do idealizowania tej strefy swojego życia sprzed choroby. Ogromną rolę w poprawieniu jakość życia seksualnego ma partner i siła więzi uczuciowej. 

Rola intymności

Intymność to nie tylko akt seksualny, ale bliskość, czułość i poczucie bezwarunkowej akceptacji. Bardzo ważne jest aby otwarcie rozmawiać na temat swoich potrzeb i oczekiwań. Dotyk, pocałunek, przytulenie to bardzo ważne aspekty poczucia więzi pomiędzy ludźmi. Tam gdzie ta sfera jest zaniedbana, najpierw trzeba zbudować porozumienie i zaufanie. Aktywność seksualna to nie jest cudowna  tabletka, która przynosi ozdrowienie. Natomiast na pewno korzystnie wpływa jakość życia, samopoczucie i relacje. Wzmacnia poczucie więzi i własnej wartości.

Partner

Udostępnij
1
Adrianna Sobol
Na co dzień pracuje z pacjentami przewlekle chorymi, ich opiekunami, współpracownikami oraz personelem medycznym. Popularyzuje wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej, tworzenia przyjaznych warunków pracy dla osób przewlekle chorych, wsparcia ich bliskich oraz komunikacji lekarza z pacjentem.

Powiązane wpisy

Blog Zdrowie zaczyna się w głowie/ Martyna MAtyjek/ Aleksandra Matyjek/ Rak trzustki
21 listopada 2024

O leczeniu raka trzustki i mocy wsparcia- opowiada Martyna Matyjek, koordynatorka leczenia chorującej na raka trzustki mamy, Aleksandry Matyjek.


Czytaj dalej
8 lipca 2024

Utrata włosów podczas choroby nowotworowej- Przewodnik po zakupie peruki


Czytaj dalej
12 lutego 2024

O tym, jak przełamywać stereotypy


Czytaj dalej

zdrowiezaczynasięwgłowie.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.

2020-2024. Adrianna Sobol
Polityka prywatności | Regulamin sklepu
PLATFORMA SZKOLENIOWA
0

0,00 zł

✕

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}